Quantcast
skip navigation
Home All Articles More Extended Footer Search Results

FINAL 2015 METRO HONOR ROLL

02/10/2015, 6:00pm CST
By Star Tribune

Includes metro wrestlers with 24 or more reported victories

106 POUNDS

• Victor Gliva, Farmington    34-1
• Brock Luthens, Hutchinson    31-3
• Holden Youngs, Annandale/ML    30-6
• Aaron Cashman, Mound West.     29-1
• Sodan Ka, Eagan    29-3
• Reuben Cephas, Rosemount    29-5
• Jordan Canedy, Northfield    28-6
• Anthony Meister, Elk River    28-6
• Patrick McKee, StMA    28-7
• Tate Torgerson, Cambridge-Is.     27-7
• Zachary Ferguson, St. Paul Central     26-4
• Parker Huss, Scott West    26-6
• Bret Wilson, Rogers    26-6
• Curtis LeMair, Prior Lake    26-10
• Gunnar Nelson, Park Center    24-7
• Sam Webster, Shakopee    24-7
• Mark Wallerius, Wayzata    24-8


113 POUNDS
• Alex Crowe, Shakopee    33-0
• Tucker Sjomeling, Delano    32-1
• Quinn Youngs, Annandale/ML    28-3
• Kyle Rathman, Apple Valley    26-4
• Jackson Stauffacher, Scott West    26-4
• Jack Bergeland, Centennial    26-10
• Kaden Gage, Eagan    26-10
• Connor Swetala, Richfield    26-10
• Jacob Bottem, Rosemount    25-6
• Zach Nygaard, StMA    25-9
• Tyler Eischens, Anoka    24-3
• Logan Donais, Big Lake    24-12


120 POUNDS
• Garrett Caldon, Elk River    32-1
• Brent Jones, Shakopee    32-2
• Jamin LeDuc, Farmington    30-3
• Jakob Bergeland, Centennial    30-5
• Keinnan Thacker, StP Harding    26-1
• Charlie DesMarais, Buffalo    26-8
• Teddy Pierce, Chisago Lakes    24-7
• J.P. Powell, White Bear Lake    24-12
• Dylan Pundsack, Hutchinson    24-12


126 POUNDS
• Tanner Vassar, Annandale/ML    32-3
• J.J. Veytia, Eden Prairie    32-4
• Anthony Jackson, Simley    31-5
• Wade Sullivan, Lakeville North    31-5
• December Htoo, Roseville    29-4
• Ben Kelvington, Scott West    29-5
• Bryce Duske, Watertown-Mayer    28-5
• Tyler Shilson, Centennial    27-6
• Calvin Germinaro-Nahring, Ano.     26-4
• Lee Schmalz, Mound West.     26-10
• Riley White, Eagan    26-10
• Diondre Lodge, Rosemount    25-6 
• Jet Mi Ka, St. Paul Harding    24-3
• Riley Groh, Henry Sibley    24-12


132 POUNDS
• Adam Hedin, Rosemount    36-0
• Mitchell McKee, StMA    34-2
• Sam Bennyhoff, Mound West.     33-2
• David Flynn, Scott West    33-3
• Brad Osatiuk, Maple Grove    32-4
• Collin LaBrosse, Park    29-3
• Dylan Connell, Chisago Lakes    28-2
• Monty Frederiksen, Camb.-Is..    27-5
• Riley Drew, Hutchinson    27-6
• Cole Paskach, Delano    25-8
• Jared Julkowski, Coon Rapids    25-9
• Alex Lloyd, Shakopee    24-3
• Nathan Carlson, Annandle/ML    24-6
• Xavier Rosenboom, Eagan    24-10


138 POUNDS
• Ben Brancale, Eden Prairie    35-1
• James Berg, New Prague    31-4
• Jake Allar, StMA    30-1
• Grant Bolduan, White Bear Lake    30-6
• Kenny O’Neil, Prior Lake    30-6
• Ryan Reid, Mound Westonka    29-6
• Josh Bryant, Coon Rapids    28-8
• Aaron Cote, Wayzata    28-8
• Patrick Voigt, Richfield    25-8
• Joe Carlson, Blaine    24-6
• Trentin Milless, Zimmerman    24-8
• Logan Wadsworth, Hutchinson    24-11
• Kyle Ziemer, Elk River    24-11

145 POUNDS
• Griffin Parriott, New Prague    34-0
• James Pleski, Forest Lake    34-2
• Logan Dick, Maple Grove    33-3
• Bryant Ridgway, Trinity    29-5
• Taylor Venz, Farmington    29-5
• Kenny O’Neil, Prior Lake    29-6
• Alex Coleman, Shakopee    29-7
• Joshua Goldberg, CDH    28-7
• Brock Morgan, Apple Valley    27-8
• Brandon Richter, G-SL/LP    26-0
• Justin May, Coon Rapids    26-10
• Jack Anderson, Dassel Cokato    25-6
• Cole Moening, Elk River    25-9
• Kelby Johnson, Lakeville South    24-8
• Casey Dravis, Eastview    24-12


152 POUNDS
• Dietrich Balsbaugh, Trinity    32-4
• Luke Schmalz, Mound West.     31-5
• Matt Rustad, Farmington    29-2
• Devin Fitzpatrick, Mahtomedi    28-2
• Kiyanu Baker, Coon Rapids    28-6
• Joe Dubbels, Eagan    27-9
• Derek Helgoe, Big Lake    27-9
• Andy Traen, Watertown-Mayer    25-8
• Sam Gibas, Elk River    25-9
• Josh Lorenz, Rosemount    25-9
• Caleb Brennan, Cambridge-Is.     25-11
• Nick Knutson, New Prague    24-0
• Alex Lindstrom, Eastview    24-11


160 POUNDS
• Andrew Fogarty, Scott West    35-0
• Garrett Beaman, Henry Sibley    35-1
• Lucas Westrich, Lakeville North    34-1
• Owen Webster, Shakopee    29-2
• Matt Njos, Anoka    28-3
• Evan Kluck, Wayzata    28-7
• Kyle Benjamin, Farmington    27-4
• Joe Bothwell, Coon Rapids    27-6
• Andrew Walock, Apple Valley    27-6
• Sam Truen, Mpls. South    25-4
• Mitchell Zachman, StMA    25-8
• Hsinku Lay, Roseville    24-10
• Colm Maines, Trinity    24-11


170 POUNDS
• Mark Hall, Apple Valley    33-0
• Cory Flaata, Park    31-2
• Eri Gonzalez, Armstrong    30-3
• Dalton Peterson, Lakeville South    30-3
• Evan Ronsen, StMA    30-5
• Tyler Graham, Roseville    29-5
• Cory Schmidt, Annandale/ML    27-7
• Jacob Scherber, Buffalo    26-9
• Victor Tokman, Eagan    26-9
• Jebah Doe, Maple Grove    25-11
• David Kent, Cambridge-Isanti    24-6
• Joe Dittel, White Bear Lake    24-10
• Nick Nolan, Watertown-Mayer    24-10
• Alex Calderilla, Coon Rapids    24-11


182 POUNDS
• Jordan Joseph, StMA    35-1
• Jackson Striggow, Orono    34-0
• Luke Dodd, Eastview    33-3
• Michael Bothwell, Coon Rapids    29-5
• Jackson Dunnell, Lakeville North     29-7
• Zach Rygg, Armstrong    28-3
• Isaac Florell, Totino-Grace    26-6
• Drake Frikken, Cambridge-Is.     25-10
• Tyler Stenzel, Hutchinson    25-11
• Austin May, Zimmerman    24-3
• Nick Brelje, G-SL/LP    24-6
• Henry Elholm, Roseville    24-7
• John Walz, Farmington    24-9
• Jim Almquist, Lakeville South    24-11


195 POUNDS
• Tristyn Hanson, Lakeville North     32-1
• Lance Benick, Totino-Grace    31-0
• Jordan Lemcke, Rogers    30-1
• Gregor Fraser, Hutchinson    30-4
• Mike Delich, Eastview    30-5
• Matthew Boncich, CDH    29-2
• Chandler Kurth, Hutchinson    28-7
• Bobby Stevenson, Apple Valley    27-1
• Bryce Kallenbach, Wtrtwn-Myr    27-2
• Sam Benkowski, Edina    27-8
• Hunter Durand, Buffalo    26-9
• Chris Baumann, Simley    26-7
• Wyatt Juhl, Big Lake    25-6
• Tristan Weber, G-SL/LP    25-6
• Tyler Berdahl, Coon Rapids    24-10


220 POUNDS
• Gable Steveson, Apple Valley    34-0
• Adam Treptau, Buffalo    33-1
• Josh Reinke, Eden Prairie    32-4
• Rylee Streifel, Prior Lake    31-2
• Jack Ryan, Simley    30-4
• Kevin Kneisl, Delano    28-5
• Adam Lucast, Lakeville South    28-7
• Spencer Ogden, Annandale/ML    28-7
• Jake Briggs, StMA    27-4
• Michael Carlson, Edina    26-9
• Michael Seafolk, Cambridge-Is.     25-9
• Dominic Skawiniak, Rogers    25-9
• Nick Halseth, Coon Rapids    24-10


HEAVYWEIGHT
• Jake Filk, Hutchinson    33-1
• Jon Zeidler, Lakeville South    32-3
• Andrew Piehl, Rogers    31-0
• Isaac Schmaedeke, Roseville    31-1
• Joe Nelson, Centennial    31-5
• Kyle Johnson, Mound Westonka    30-4
• Devan Hunt, Edina    28-6
• Anthony Jones, Patrick Henry    27-2
• Alex Hart, Prior Lake    25-0
• Sam Anderson, Totino-Grace    24-5
• Tim Duffy, Eastview    24-6
• Robert Sahli, Buffalo    24-8

 

Most Popular

Tag(s): Star Tribune  Featured  Hub Exclusive