Quantcast
skip navigation
Home All Articles More Extended Footer Search Results

Honor Rolls

2014 Metro Honor Roll - Tuesday, Jan. 28

Listed are metropolitan area wrestlers with 19 or more reported victories.

106 POUNDS
• Tucker Sjomeling, Delano    28-0
• Brett Wilson, Rogers    27-1
• Brent Jones, Shakopee    26-0
• Jack Bergeland, Centennial    26-2
• Aaron Dick, St. Michael-Alb.    26-4
• Kyle Rathman, Apple Valley    25-8 
• Neil Schmalz, Mound-Westonka    23-2
• Sam Reyant, New Prague    22-10
• Tyler Eischens, Anoka    21-1
• Tanner Pasvogel, Sibley East    21-2
• Jake Gilva, Simley    21-5
• Jackson Stauffacher, Scott West    21-8
• Zachary Ferguson, St. Paul Central    20-4
• Tanner Pasvogel, Sibley East    19-2
• Reuben Cephas, Rosemount    19-8
• Victor Gliva, Farmington    19-9


113 POUNDS
• Jake Allar, Benilde-SM    29-4
• Jamin LeDuc, Farmington    26-2
• Jake Bergeland, Centennial    26-3
• Tyler Shilson, Maple Grove    25-4
• Wade Sullivan, Lakeville North    24-3 
• Jacob Jewett, Glencoe-Silver L.    23-3
• Teddy Pierce, Chisago Lakes    23-7
• Jaxon Sommers, Totino-Grace    23-7
• Will Harter, Stillwater    23-8
• Alex Crowe, Shakopee    22-8
• Mitchell Lewison, Osseo    21-7
• Noah Buck, Apple Valley    21-12
• Anthony Jackson, Simley    20-5
• Ben Kelvington, Scott West    20-10
• Graham Evavold, Mpls. Southwest    19-5
• Jake Baker, Rosemount    19-6
• Calvin Germinaro, Anoka    19-7


120 POUNDS
• Mitchell McKee, St. Michael-Alb.    28-1
• Alex Lloyd, Shakopee    27-0
• Gannon Volk, Apple Valley    27-6 
• Dylan Connell, Chisago Lakes    26-4
• Sam Bennyhoff, Mound-Westonka    23-0
• Monty Frederiksen, Cambridge-Is.     21-8
• Tevin Zavadil, Monticello    20-1
• Taylor Venz, Farmington    20-7
• Riley Groh, Henry Sibley    20-10
• Jack Herbes, Maple Grove    19-13


126 POUNDS
• David Flynn, Scott West    31-2
• Tommy Thorn St. Michael-Alb.    30-0
• Tom Keskey, Dassel-Cokato    25-3
• Christian Bahl, Totino-Grace    25-7
• Travis Swanson, Cambridge-Isanti    24-5
• December Htoo, Roseville    22-3
• Luke Schmalz, Mound-Westonka    21-3
• Aaron Donnay, Glencoe-Silver L.    21-7
• Joshua Goldberg, Cretin-D. Hall    20-5
• Collin DeGrammont, Lkvl North    20-8
• Brady Bastyr, Lakeville South    20-13
• Jack Herbes, Maple Grove    20-13


132 POUNDS
• Griffin Parriott, New Prague    29-1
• Maolu Woiwor, Apple Valley    30-2
• Nick O’Brien, Wayzata    26-3
• Adam Hedin, Rosemount    25-2
• Kyle Schoenecker, Chisago Lakes    25-5
• Logan Dick, Maple Grove    24-6
• George Farmah, Eastview    22-5
• Matt Rustad, Farmington    22-6
• Tyson Leon, Shakopee    21-6
• Jason Meyer, Sibley East    20-3
• Jarod Julkowski, Coon Rapids    20-10
• Adam Hedin, Rosemount    19-2
• Jacob Backlund, Scott West    19-12


138 POUNDS
• Zach Siegle, Scott West    31-1
• Seth Gross, Apple Valley    30-2
• James Berg, New Prague    29-3
• Philip Anderson, Rogers    26-1
• Logan Kass, Benilde-St. Marg.    26-4
• Alex Coleman, Shakopee    25-4
• Philip Anderson, Rogers    24-1
• James Pleski, Forest Lake    24-3
• Pierce Rothenbacher, Totino-Grace    23-9
• Vince Berg, Henry Sibley    21-10
• Brandon Richter, Glencoe-Silver L.    19-4
• Donnie Leuer, St. Michael-Alb.    19-10


145 POUNDS
• Carson Brolsma, Osseo    32-1
• Brock Morgan, Apple Valley    28-4
• Mark Voss, St. Michael-Alb.    27-2
• Jose Rodriguez, Henry Sibley    25-4
• Dalton Peterson, Lakeville South    23-7
• Ben Donnelly, Woodbury    22-4
• Aaron Sweeney, Watertown-Mayer    22-5
• Mitchell Kaiser, Mpls. Southwest    20-4
• Connor Larson, Rogers    19-9
• Justin May, Coon Rapids    19-9
• Jack Edberg, Shakopee    19-10


152 POUNDS
• Dayton Racer, Apple Valley    29-0
• David Kent, Cambridge-Isanti    24-6
• Richard Reinartz, New Prague    24-8
• Tyler Graham, Roseville    23-6
• Walker Thiele, Totino-Grace    22-3
• Brandon Krone, Anoka    21-1
• Colton Pasvogel, Lakeville North    21-7 
• Damarius Gilmer, Mpls. Henry    20-2 
• Owen Webster, Shakopee    20-3
• Mack Short, Simley    20-3
• Owen Webster, Shakopee    20-3
• Michael Bothwell, Coon Rapids    20-8


160 POUNDS
• Andrew Fogarty, Scott West    31-1
• Lucas Westrich, Lakeville North    28-3
• Cody Skog, Cambridge-Isanti    26-5
• Mark Sontag, Chisago Lakes    25-5
• Justin Herold-Plakut, Woodbury    24-3
• Joe Heinz, New Prague    23-9
• Jacob Rukavina, Eastview    22-3
• Tom Handley, Centennial    22-5
• Jebah Doe, Maple Grove    22-8
• Jared Florell, Totino-Grace    22-10
• Tom Halonen, Dassel-Cokato    21-6
• Sean O’Neil, Prior Lake    21-8
• Josiah Brown, Big Lake    19-4
• Davionte Young, Apple Valley    19-6
• Collin Olson, Stillwater    19-12


170 POUNDS
• Mark Hall, Apple Valley    31-0
• Matt Njos, Anoka    26-3
• Garrett Beaman, Henry Sibley    25-3
• Derek Dahlke, Scott West    25-4
• Justin Dunnell, Lakeville North    22-10
• Luke Dodd, Eastview    22-9
• Joe Virga, Chisago Lakes    21-0
• Eri Gonzales, Armstrong    21-6
• Evan Foster, St. Michael-Alb.    21-9
• Carter Burn, Benilde-St. Marg.    20-11
• Maximo Sawdey, Mpls. Henry    19-3

182 POUNDS
• Isaac Florell, Totino-Grace    26-4
• Tyler Berdahl, Coon Rapids    24-3
• Collin Sohn, Wayzata    24-3 
• Jackson Striggow, Orono    24-3
• Zach Rygg, Armstrong    24-5
• Bobby Steveson, Apple Valley    23-1
• Bryan Tierney, Mound-Westonka    22-2
• Tyler Eicher, Rogers    21-6
• Joe Hoeve, Farmington    21-6
• Janse Anderson, White Bear Lake    20-4
• Jackson Dunnell, Lakeville North    20-9
• Matthew Boncich, Cretin-Derham Hall    20-12
• John Williams, Glencoe-Silver Lake    19-10


195 POUNDS
• Lance Benick, Totino-Grace    30-0
• Tristyn Hanson, Lakeville North    28-3
• Ryle Streifel, Prior Lake    26-1
• Gable Steveson, Apple Valley    26-2
• Nick Pegelow, Eastview    25-3
• Jacob Briggs, St. Michael-Alb.    25-5
• Jake Ihrke, Henry Sibley    23-8
• Jake Schultz, Scott West    22-10
• Jordan Lemcke, Rogers    21-6
• Dakota Johnson, Cambridge-Isanti    20-9
• Nathan Rose, Sibley East    19-0

220 POUNDS
• Paul Cheney, Apple Valley    30-2
• Kyle Chromy, Cambridge-Isanti    26-4
• Alex Hart, Prior Lake    23-2
• Adam Treptau, Buffalo    22-2
• Jack Ryan, Simley    22-3
• Christian DuLaney, Benilde-SM    20-2
• Kevin Kneisl, Delano    20-6
• Jake Owens, Rogers    20-6
• Kez Flomo, Totino-Grace    19-0


HEAVYWEIGHT
• Lord Josh Hyeamang, Apple Valley    28-3
• Peter Palaceck, Stillwater    24-8
• Shad Olson, Coon Rapids    22-6
• Zach LaFavor, New Prague    22-8
• Luis Pinto, Prior Lake    21-4
• Andrew Piehl, Rogers    21-5
• Jon Zeidler, Lakeville South    19-10

 

Most Popular

  • Athletes of the week

  • 12/05/2011, 9:19pm CST, By Star Tribune
  • Michael Kroells knows how his opponents perceive him. And while the senior 215-pounder isn't sure he agrees with his reputation as a physical force of nature, he's certainly willing to allow it continue.
  • Read More