skip navigation

2022 Metro Wrestling Honor Roll

By Jim Paulsen, Star Tribune, 01/03/22, 4:30PM CST

Share

Through Jan. 23

Wrestlers with 20 or more reported victories

106 POUNDS

Luke Koenen, Wayzata.............................. 30-4

Lawson Eller, New Prague........................ 29-5

Chase Mills, St. Michael-Alb..................... 27-4

Gavin Gould, St. Francis............................ 27-8

Titan Friederichs, Watertown-Mayrr....... 24-1

Davis Parrow, Farmington........................ 24-4

Trey Beissel, Hastings............................... 23-4

Tyler Chudzinski, Shakopee...................... 23-5

Louis Prouty, Apple Valley........................ 23-8

Logan Schwanz, Hutchinson..................... 20-3

 

113 POUNDS

Austin Laudenbach, Apple Valley............ 30-4

Leo Edblad, Cambridge-Isanti ................. 26-3

Blake Beissel, Hastings............................. 24-2

Mason Mills, St. Michael-Alb.................... 24-3

Kyler Walters, Shakopee........................... 22-6

Nolan Enderlein, Eastview........................ 21-5

Dylan Dauffenbach, Stillwater.................. 20-7

 

120 POUNDS

Sam Bethke, Stillwater.............................. 30-7

Cash Sixberry, Big Lake............................. 27-1

Alan Koehler, Prior Lake........................... 27-1

Keiichi Kong, Apple Valley........................ 27-6

Noah Gindele, Annandale/ML................... 25-3

Maverick Mueller, Waconia...................... 22-8

Aaron Bury, Watertown-Mayer................ 21-7

Ian Schultz, St. Michael-Alb...................... 21-7

Bryce Young, Blaine................................... 21-8

Clayton Solberg, Iron/SLP/StA............... 21-10

 

126 POUNDS

Christian Noble, Big Lake.......................... 31-0

Alex Braun, Woodbury.............................. 31-1

Landon Robideau, St. MA.......................... 27-1

Tyson Charmoli, St. Francis...................... 26-1

Mitchell Koss, Annandale/ML................... 24-3

Landon Nebel, Edina.................................. 23-2

Jack Bainbridge, Hastings......................... 23-4

Grant Hilyar, Elk River............................... 23-4

A.J. Smith, Shakopee................................. 23-4

Brady Westall, New Prague...................... 23-7

Carter Wothe, Cambridge-Is..................... 21-9

 

132 POUNDS

Eli Paulson, Anoka..................................... 35-2

Nolan Reiter, Big Lake............................... 31-4

Jayden Haueter, Apple Valley................... 25-6

Andrew Larson, Wayzata........................ 25-10

Cooper Larson, Blaine............................... 24-4

Caleb Thoennes, St. MA............................ 21-1

Colton Loween, Mounds View.................. 21-7

 

138 POUNDS

Carter Ban, Anoka...................................... 35-3

Koy Buesgens, New Prague...................... 22-1

Owen Bouthilet, Stillwater........................ 27-9

Luke Dorweiler, New Prague.................... 22-6

Eli Davis, St. Michael-Alb........................ 22-10

Zack Smith, Big Lake............................... 21-11

 

145 POUNDS

Brendan Howes, Anoka............................. 34-4

Zach Hanson, Lakeville North................... 30-2

Kyler Wong, Wayzata................................ 30-5

Cole Becker, St. Michael-Alb.................... 29-2

Colton Bornholdt, New Prague................. 28-5

Romer Pugh, Iron/SLP/StA....................... 26-7

Luke Studer, Blaine.................................... 25-2

Russell Gillette, Chaska/Chan................ 25-10

Dillon Browen, Big Lake............................. 24-9

Otto Hanlon, Stillwater............................ 24-10

Leo Tukhlynovych, Shakopee................... 21-5

 

152 POUNDS

Josh Wagener, Waconia............................ 27-5

Brad Little, Woodbury............................... 26-3

Riley Quern, Shakopee.............................. 25-4

Evan Farley, New Prague.......................... 24-4

Jimmy Heil, St. Michael-Alb...................... 23-7

Carter Skradski, Coon Rapids................... 22-7

 

160 POUNDS

Jed Wester, St. Michael-Alb...................... 26-2

Jordan Greseth, Blaine.............................. 25-5

Tyler Dehmer, Big Lake........................... 25-11

Bryce Burkett, Watertn-Myr..................... 23-3

Isaiah Schmitz, Wayzata........................... 22-9

Patrick Kubisa, Hopkins............................ 21-3

Jake Whitaker, Anoka................................ 20-6

 

170 POUNDS

Hunter Lydon, Stillwater........................... 32-0

Marco Christiansen, Minnetonka............. 23-9

Adam Cherne, Wayzata............................. 29-3

Cole Edwards, Prior Lake.......................... 29-3

John Murphy, Big Lake.............................. 26-6

Treytin Byers, Cambridge-Isanti.............. 26-7

Quin Morgan, Mounds View..................... 25-5

Collin Boese, Howard Lake-WW............... 24-4

Cole Han-Lindemyer, Farmington............ 24-2

Noah Torgerson, Anoka............................. 24-9

David Baek, Iron/SLP/StA....................... 22-11

Keegan Lemke, GSL/LP............................. 21-5

Ezra Formaneck, Eastview........................ 20-5

 

182 POUNDS

Ryder Rogotzke, Stillwater....................... 36-1

Jaden Burandt, Anoka............................... 29-7

Alex Riley, Waconia................................... 27-4

Syrron White, Minneapolis Henry............ 24-5

Brady Alquist, Mounds View..................... 24-5

Bo Flagstad, St. Francis............................. 22-7

Will Nihart, South St. Paul......................... 21-4

Riley Hall, Annandale/ML......................... 20-2

 

 

195 POUNDS

Max McEnelly, Waconia............................ 31-0

Matt Sloan, White Bear Lake.................... 27-1

Zachariah Hunter, Stillwater.................... 26-9

Jacob Solheim, Mounds View................... 24-3

Evan Anderson, New Prague.................... 24-4

Jackson Drahos, Watertn-Myr.................. 21-4

Ethan Dupont, Eastview............................ 21-5

Isaiah Brown, Rogers................................. 21-7

 

220 POUNDS

Antony Tuttle, Stillwater........................... 27-3

Scott Simpson, Cambridge-Is................. 27-11

Conner Elliott, Apple Valley...................... 26-8

 

 

HWT (285)

Thomas Moesenthin, Woodbury.............. 25-5

Will Sather Eden Prairie............................ 22-1

Martin Owusu, Prior Lake......................... 22-6

Owen Barthel, St. Michael-Alb................. 21-6

Jawahn Cockfield, Stillwater.................... 21-8

Thomas Lavin, Iron/SLP/StA.................... 21-8

Austin Franchino, Wayzata                      21-10

Kane LaPointe, Big Lake.......................... 21-12

Leo Bluhm, St. Thomas.............................. 20-4