skip navigation

FINAL 2022 Metro Wrestling Honor Roll

By Jim Paulsen, Star Tribune, 01/03/22, 4:30PM CST

Share

Through Feb. 13. Listed are wrestlers with 29 or more reported victories

106 POUNDS
Luke Koenen, Wayzata.............................. 40-4
Lawson Eller, New Prague........................ 39-5
Tyler Turzinski, Shakopee......................... 36-7
Trey Beissel, Hastings................................ 34-5
Logan Schwanz, Hutchinson..................... 32-5
Gavin Gould, St. Francis............................ 31-9
Chase Mills, St. Michael-Alb..................... 30-7
Titan Friederichs, Watertown-Mayrr....... 32-3
Louis Prouty, Apple Valley........................ 29-9
 
113 POUNDS
Blake Beissel, Hastings............................. 38-2
Brandon Morvari, Simley.......................... 38-3
Austin Laudenbach, Apple Valley............ 37-4
Kyler Walters, Shakopee........................... 34-7
Cash Sixberry, Big Lake............................. 33-2
Leo Edblad, Cambridge-Isanti ................. 33-3
Cole Munsterteiger, Mound-Westonka... 32-6
Mason Mills, St. Michael-Alb.................... 30-3
Sai Yang, St. Paul Johnson........................ 30-7
Keith Harner, Northfield.......................... 29-10
 
120 POUNDS
Jack Nelson, Mound-Westonka................ 37-2
Sam Bethke, Stillwater.............................. 37-8
Alan Koehler, Prior Lake........................... 35-1
Peyton Spychalla, Simley.......................... 34-7
Keiichi Kong, Apple Valley........................ 33-7
Victor Franco, Dassel-Cokato/Litch......... 33-4
Noah Gindele, Annandale/ML.................. 32-3
 
126 POUNDS
Alex Braun, Woodbury.............................. 41-3
Christian Noble, Big Lake.......................... 38-0
Ethan Sylvester, Totino-Grace.................. 35-4
Jack Bainbridge, Hastings......................... 35-6
Landon Robideau, St. MA.......................... 33-1
Cooper Rowe, Mound-Westonka.............. 32-3
Tyson Charmoli, St. Francis....................... 31-2
Gavin Hilyar, Elk River................................. 31-4
Landon Nebel, Edina.................................. 30-3
Mitchell Koss, Annandale/ML................... 30-4
Brady Westall, New Prague...................... 30-12
David Gregory, Trinity............................... 29-3
Nay Seya, St. Paul Harding....................... 29-4
Grant Marr, Forest Lake............................ 29-5
Christopher Johnson, TC United............. 29-13
 
132 POUNDS
Eli Paulson, Anoka..................................... 41-2
Nolan Reiter, Big Lake............................... 37-5
Jayden Haueter, Apple Valley................... 32-6
Cooper Larson, Blaine............................... 31-6
Kaiden Schrandt, Simley............................ 31-7
Cael Olson, Delano..................................... 29-8
Colton Loween, Mounds View.................. 29-8
Charlie Petit, Wayzata............................... 29-10
 
138 POUNDS
Carter Ban, Anoka...................................... 40-4
Koy Buesgens, New Prague...................... 39-1
Chase DeBlaere, Simley............................ 37-4
Jake Messner, Northfield.......................... 36-1
Owen Bouthilet, Stillwater....................... 35-10
Luke Studer, Blaine.................................... 33-3
Carter O’Malley, TC United....................... 32-11
Michael Amos, St. Paul Johnson............... 34-5
Sai Yang, St. Paul Johnson........................ 30-7
Luke Dorweiler, New Prague.................... 30-7
Avery Stutsman, North St. Paul................30-8
Mitchell Mallak, Howard Lk-W-W............. 29-10
 
145 POUNDS
Zach Hanson, Lakeville North................... 40-2
Brendan Howes, Anoka............................. 40-4
Kyler Wong, Wayzata................................ 38-6
Maximilian Berg, St. Croix Luth................ 36-3
Cole Becker, St. Michael-Alb..................... 35-2
Leo Tukhlynovych, Shakopee................... 34-7
Russell Gillette, Chaska/Chan.................. 34-11
Nate Berchtold, South St. Paul................ 33-11
Cash Raymond, Simley.............................. 32-9
Colton Bornholdt, New Prague................. 31-5
Allen Lainfiesta, St. Paul Harding............. 31-8
Dillon Browen, Big Lake............................. 31-9
Cole Franek, TC United................... . ........ 29-12
Otto Hanlon, Stillwater.................... ........ 29-14
 
152 POUNDS
Riley Quern, Shakopee.............................. 40-4
Brad Little, Woodbury............................... 36-5
Dan Vanacker, Forest Lake....................... 35-4
Carter Skradski, Coon Rapids................... 34-7
Jordyn Greseth, Blaine.............................. 30-8
Romer Pugh, Iron/SLP/StA....................... 29-9
 
160 POUNDS
Travis Smith, Simley.................................. 37-4
Bryce Burkett, Watertn-Myr..................... 33-3
Jed Wester, St. Michael-Alb...................... 31-2
Jace Cacka, GSL/LP.................................. . 31-6
Tyler Dehmer, Big Lake.................. ......... 31-11
Michael Loger, Totino-Grace.................... 30-9
Isaiah Schmitz, Wayzata......................... 30-12
 
170 POUNDS
Adam Cherne, Wayzata............................. 40-3
Hunter Lydon, Stillwater........................... 41-0
Cole Edwards, Prior Lake.......................... 36-4
Keegan Lemke, GSL/LP.......................... ... 35-5
Marco Christiansen, Minnetonka............. 35-7
Darrin Kuyper, Northfield.......................... 34-4
Collin Boese, Howard Lake-WW............... 33-6
Quin Morgan, Mounds View..................... 33-6
John Murphy, Big Lake.............................. 32-7
Caden O’Malley, TC United....................... 31-6
Treytin Byers, Cambridge-Isanti.............. 31-9
Ian Pepple, Hastings.................................. 30-9
Noah Torgerson, Anoka............................. 30-9
 
182 POUNDS
Ryder Rogotzke, Stillwater.................. ..... 44-1
Will Nihart, South St. Paul......................... 37-7
Jaden Burandt, Anoka............................... 35-7
Alex Riley, Waconia............................... .... 31-6
Kenny Wells, Coon Rapids........................ 30-8
Brady Alquist, Mounds View..................... 29-7
Rico Cooper, Hastings............................... 29-7
 
195 POUNDS
Matt Sloan, White Bear Lake.................... 39-1
Max McEnelly, Waconia............................ 38-0
Soren Herzog, Simley................................ 37-3
Jacob Solheim, Mounds View................... 33-3
Hayden VanderVoort, Hutchinson........... 31-2
Zachariah Hunter, Stillwater.............  ..... 31-12
Isaiah Brown, Rogers................................. 30-7
Mark Rendl, Forest Lake......................... 30-11
Logan Bender, Chisago Lakes................... 29-5
Aaron Higgins, GSL/LP.............................. 29-8
 
220 POUNDS
Gavin Nelson, Simley................................. 39-2
Antony Tuttle, Stillwater........................... 35-4
Sam Dioszeghy, Mound-Westonka.......... 35-6
Conner Elliott, Apple Valley...................... 33-8
Scott Simpson, Cambridge-Is........... ...... 33-12
Jade Trelstad, Shakopee........................... 31-3
Vincent Mueller, St. Thomas..................... 29-3
Ashton Congdon, Watertn-Myr................ 29-7

 

HWT (285)
Will Sather Eden Prairie............................ 34-1
Thomas Moesenthin, Woodbury.............. 34-5
Blake Clemons, Hastings........................... 32-5
Leo Bluhm, St. Thomas.............................. 30-5